Bieruński Bieg „Utopca”

Rusza dziesiąta edycja Bieruńskiego Biegu „Utopca” w dniu 28.01.2024. Sprawdź czym są „Utopce” oraz jaka jest historia biegu.

@ZaplanujTo

Legenda o Utopcach w Bieruniu na Śląsku

Na rynku w Bieruniu Starym można zobaczyć fontannę z rzeźbą jednego z Utopców. Historia o tajemniczych rzeźbach zachowały się z ludowych podań – można by rzec, że opowieść ta stała się nawet małą mitologią. Według wierzeń „Utopce” to duchy, które zostały zrzucone z nieba, zamieszkujące tereny podmokłe. Stwory te bytowały na dogodnym dla siebie terenie zwanym „Żabim krajem„, której dzisiejsza powierzchnia przypada w powiecie bieruńsko – lędzińskim z uwagi, iż występują tam liczne tereny mokradeł i nieistniejący już Wielki Staw Bieruński.
Z licznych bajek oraz legend możemy dowiedzieć się, że stwory te potrafiły przyjmować różne postacie zwierząt, ludzi, półludzi oraz elementy przyrody nieożywionej. Umiejętności te były wykorzystywane szczególnie do czynienia lokalnej społeczności przeróżnych żartów. – zarys tej historii możemy poznać dzięki stronie miasta – Bieruń.pl

Historia biegu

Bezpośrednio na oficjalnej stronie BiegUtopca.bierun.pl możemy przeczytać, że Bieruński Bieg „Utopca” to inicjatywa promująca zdrowy tryb życia oraz aktywne formy wypoczynku, a także wspierająca Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
W pierwszej edycji Biegu wystartowało ponad 400 osób, a w kolejnej już ponad 700. Byli to zawodnicy głównie z południowej Polski, ale również z dalej oddalonych regionów naszego kraju.
W drugiej edycji Biegu uczestniczyła także grupa czeskich biegaczy. Rywalizacja odbywa się na dwóch dystansach: 17 km (bieg główny) oraz 5 km (bieg i nordic walking). Ze względu na zróżnicowaną nawierzchnię trasy, liczne podbiegi i zbiegi, zawody można zaliczyć do kategorii biegów crossowych. Start i meta zlokalizowane są na bieruńskim Rynku. Każdy zawodnik w pakiecie startowym otrzymuje indywidualny numer startowy, pamiątkową koszulkę, a po ukończeniu zawodów medal (co roku zmienia się wizerunek „Utopca” na koszulce i medalu). 
Przy Biurze zawodów, mieszczącym się w Hali Sportowej przy ul. Szarych Szeregów 15 (400 metrów od Rynku) odbywa się ponadto impreza towarzysząca pod nazwą Sportowy Piknik Rodzinny, podczas której prezentują się lokalni artyści, lokalne kluby sportowe, wyroby lokalnego rękodzieła oraz wyroby kulinarne. Podczas trwającej ok. 4 godziny imprezy mają miejsce liczne atrakcje dla dzieci (malowanie twarzy, gry i zabawy, animacje oraz konkursy), pokazy dyscyplin sportowych, a na koniec także dekoracje zwycięzców rywalizacji biegowych w poszczególnych kategoriach.

Zapisy

By wziąć udział w zawodach należy zapisać się bezpośrednio na stronie https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=8958?dark=0. Do wyboru mamy bieg głowy (17 kilometrów), bieg towarzyszący (5,65 kilometrów) lub nordic walking (5,65 kilometrów). Pełen regulamin biegu znajdziecie pod adresem: https://biegutopca.bierun.pl/images/regulamin_10.pdf

Udział w edycji X Bieruńskiego Biegu „Utopca” 28.01.2024:

Jak oceniasz artykuł?
+1
77
+1
213
+1
21
+1
138
+1
10
+1
0
+1
0

More articles ―

error: Treść jest chroniona prawem autorskim.